Jmenuju se Honza, je mi 42 let, jsem z Prahy a pracuju v oblasti financí a administrativy.
Letos v srpnu jsem vyrazil na svůj první workcamp. Chtěl jsem prožít dovolenou jinak, než jako turista, raději zůstat na jednom místě, dostat se mezi místní lidi a osobně je poznat, pořádně nasát atmosféru a ducha konkrétního místa, seznámit se s jeho kulturou, společně s obyvateli vykonat něco dobrého a smysluplného, poznat dobrovolníky z jiných zemí a zažít legraci. Nakonec jsem zvolil workcamp na ochranu přírody ve Španělsku, protože práce v přírodě mě baví a chtěl jsem procvičit španělštinu.
Tématem a cílem projektu byla spolupráce, udržitelnost, soběstačnost, ochrana přírody, poznání sociálních a historických souvislostí a zodpovědnost.
Naše činnost spočívala v úklidu a vyčištění cesty a historické kamenné zdi, zarostlé plevelem, na břehu malé říčky. Pracovali jsme dopoledne, od pondělí do pátku, od 8:30 zhruba do 13:.00 společně s několika místními dobrovolníky.
V úklidu domu, nákupu potravin hrazených městem a přípravě jídel jsme se střídali po dvojicích. Kdo měl ten den službu, nešel pracovat.
Ve skupině bylo 11 dobrovolníků z různých zemí: Tchaj-wan, Turecko, Ukrajina, Rusko, Srbsko, Chorvatsko, Česká republika a Katalánsko. Z ČR jsme byli dva. Oba koordinátoři byli místní. Kromě mne byli ostatní věkově v rozmezí asi mezi 20 a 30 lety. Přestože se tam sešly různé povahy a kultury, tak jsme si dobře rozuměli a zvládli jsme i občasná jazyková nedorozumění, způsobená různou úrovní angličtiny, která byla oficiálním jazykem workcampu.
Místní lidé byli velmi milí, srdeční a pohostinní. Katalánština je jejich rodný jazyk a běžně ji používají, španělštinu se od dětství učí ve škole jako druhý jazyk.
Po obědě, zhruba po 14. hodině, měli všichni po zbytek dne volno. Od města byly k dispozici volné vstupenky na koupaliště, což jsme každý den využívali. Od 17:00 jsme většinou podnikali nějaké společné aktivity: dvakrát nás místní vzali auty k moři nebo jindy k řece, na koncert do jiné vesnice, půjčili nám kola k výletu po okolí, jeden večer jsme jednotlivě vařili naše tradiční jídla v rodinách, s jejich pomocí a podporou, další večer jsme byli hosty na večeři v jiných rodinách. Zúčastnili jsme se 2 nočních festivalů v okolních obcích a ke konci pobytu několikadenního festivalu v našem městě. Takže prostředí, místní zvyky a lidi jsme poznali celkem dobře. Navíc bylo většinou krásné počasí. V rámci projektu jsme také shlédli dokumentární film o udržitelném rozvoji a projektech soběstačnosti v některých světových městech a diskutovali o sociálních nerovnostech ve světě
Celkově jsem byl velmi spokojený. Přispěli jsme k údržbě a zkrášlení části města, poznali jeho obyvatele, zvyky, historické centrum, okolní přírodu, některé vesnice a vzdálenějšsí města i sebe navzájem. Já osobně jsem už měl s dobrovolnictvím v jiných organizacích, manuální prací a pobytem v přírodě předchozí osobní zkušenosti, ale někteří dobrovolníci to zažili poprvé v životě. Osobně vidím přínos workcampu v pomoci druhým, rozšíření obzorů a poznání sebe sama v nových situacích. Naprosto splnil má očekávání a příští rok rád pojedu zas.
Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcamp? Tak si vyber z naší aktuální nabídky a vycestuj také!