Proč vyrazit na dva workcampy v jedné zemi?
Komplexnější zážitek
Workcamp je vynikající možnost, jak okusit cizí zemi. Mnozí cestovatelé jej vnímají jako relevantnější poznání reálií země, než když ji navštíví jako běžní turisté. Díky práci s místními lidmi může dobrovolník vést celou řadu dialogů, které mu přiblíží, jak místní žijí, jaká témata rádi probírají, jakou hudbu poslouchají, jaké mají politické postoje nebo jaký mají vztah k přírodě. Stejně tak se dobrovolník může naučit pár slovíček z místního jazyka, ochutnat domácí speciality anebo odkoukat nějaké pracovní návyky. Tohle všechno jde na workcampu zkrátka lépe.
Má to však i své úskalí. Tím, že během workcampu tráví dobrovolník většinu času na jednom místě nebo v jednom regionu, může si vytvořit zjednodušenou představu o dané zemi a jejich lidech. Vždyť i v České republice žijí naprosto různé životy lidé na venkově a lidé třeba v Praze. Když člověk dva/tři týdny cestuje s krosnou po cizí zemi, je často schopen prochodit ji od západu k východu. Na workcampu je ale více svázaný s jedním místem. Proto stojí za zvážení přidání si druhého projektu ve stejné zemi, díky čemuž si dobrovolník více rozšíří obzory a povědomí o dané zemi.
Nižší finanční náklady
Kromě 50% slevy na zprostředkování (poplatek tak činí 1100 Kč) je druhý workcamp levnější záležitostí i díky tomu, že už není potřeba vynakládat tolik peněz na dopravu. Pokud není jeden projekt v Moskvě a druhý ve Vladivostoku, obvykle postačí k přepravě autobus nebo vlak. Druhý workcamp už pak stojí navíc pouze poplatek místní organizace (pokud ho vůbec má) a drobné osobní náklady.
Druhý workcamp v jiné zemi
Pokud jsou ti hranice jedné země těsné, vždy se dají nakombinovat dva projekty v od sebe nepříliš vzdálených zemích. Mezi dvěma workcampy si můžeš nechat pár dní či týdnů na cestování a zažít dlouhé léto v zahraničí. „Už dlouho jsem chtěl dobrovolničit v Indii, ale taky jsem si chtěl procestovat jihovýchodní Asii. Loni jsem si tak řekl, že bych to mohl spojit. Nejprve jsem si „odkroutil“ pár týdnů na dlouhodobém projektu v Indii, pak jsem zhruba měsíc cestoval po Kambodži, Vietnamu a Laosu, a nakonec to zakončil na workcampu v Myanmaru. Přelety a přejezdy nebyly dlouhé, a vyšly tak relativně na pár korun. I přesto mám pocit, že jsem viděl během prodlouženého léta opravdu pořádný kus světa.“ říká dobrovolník Adam.
Pokud i tebe láká prodloužit si svůj dobrovolnický zážitek o další, mrkni do databáze a najdi si druhý workcamp a do poznámek v přihlášce nám napiš, že se jedná o tvůj druhý workcamp v roce.