Já jsem už před řádkou let učinil několikrát dobrovolnickou zkušenost jakožto účastník workcampů v zahraničí. Chtěl jsem cestovat, poznávat cizí země a nové lidi a v tom jsou workcampy z mého pohledu nepřekonatelné. Dva týdny zůstáváte na jednom místě, vždy jste v kontaktu s někým místním. A co je nejdůležitější – místní k vám nepřistupují jako k turistovi. Navíc jste ve stejné skupině po celou dobu čtyřiadvacet hodin denně, což je ideální příležitost k navázání nových přátelství. Také se můžete dostat k docela nevšedním zážitkům – no uznejte, jak často se jako turista dostanete s místními do marocké putyky nebo každý den vstáváte ve čtyři ráno kvůli ceremonii v korejském buddhistickém chrámu?

Důležitá role vedoucích

Během těchto dobrovolnických projektů v zahraničí jsem zjistil jednu věc. Kvalitu workcampu výrazně ovlivňují osoby campleaderů. Když se to pokusím jednoduše vysvětlit, tak i když se nic nevychází, je špatné počasí, práce nejde od ruky, tak pořád díky campleaderům může vzniknout skvělá parta, která drží při sobě, a ještě dlouhá léta vzpomíná na workcamp jako na nejlepší zážitek svého života.

Když jsem po letech přemýšlel, jak smysluplně strávit část dovolené, nejdřív mě to vůbec nenapadlo. Na workcamp jseš přece moc starý, přece opět nepojedeš někam do zahraníčí a nebudeš tam se samými dvacetiletými. Tím nechci nikoho zrazovat, na workcamp můžete vyrazit v jakémkoliv věku a mnoho lidí to také dělá. Například na mém prvním ve Francii byl sedmdesátiletý účastník, který v mládí dobrovolničil v poválečných letech a chtěl si úžasnou zkušenost zopakovat. Ale zpět k mému příběhu. Ač jsem tedy o workcampu vůbec nepřemýšlel, tak jsem se zároveň k INEXu dostal oklikou, když jsem o něm přednášel na střední škole. A jak už možná tušíte, moje promo přednáška měla minimálně jednu chycenou duši, a tou jsem byl já sám.

Udělat ten nejlepší workcamp

Po dlouhém váhání mi to začalo dávat smysl. INEX hledá campleadery pro třicítku workcampů v ČR – to je přece příležitost pokusit se udělat partě lidí ten nejlepší workcamp, jaký kdy zažili. Navíc na to nebudu sám, campleadeři jsou téměř vždy dva. A nemusím cestovat na druhou stranu zeměkoule a zvyšovat uhlíkovou stopu, ta druhá strana za mnou přiletí sama!

Příprava na vedení

Pak už to šlo ráz na ráz, víkendové školení pro vedoucí, výběr workcampu, přípravná návštěva a samotný workcamp. A samozřejmě nějaké ty oficiality, jako třeba vytvoření infosheetu, bez kterého by účastníci byli ztracení. Naštěstí je pro vedoucí k dispozici perfektně připravená příručka, díky které na nic nezapomenete. Víkendové školení pak není žádné nudné biflování, ale zábavnou formou vedené aktivity, které budoucí vedoucí opravdu připraví na jejich angažmá.

Zpátky do přírody

A jaký workcamp jsem si vybral? Rozhodování nebylo jednoduché, nakonec jsem vybral v souladu se svými hodnotami a vedl workcamp „Back to Nature“, který se koná v odlehlém malebném koutě Českého lesa v teepee tábořišti bez elektřiny, koupelny, teplé vody a téměř bez signálu mobilních sítí. A rozhodně jsem nelitoval. Hlavním cílem je zkusit si život v těsném kontaktu s přírodou a v přírodě dostupnými zdroji. Už samotná tematika předesílá, že se na místě sejdou lidé podobného smýšlení a hodnot, což je velká výhoda, i když workcamp určitě není pro každého.

Cenná životní zkušenost

Co mi vedení workcampu přineslo? V první řadě musím říct, že to byla opravdu cenná životní zkušenost. Kromě organizačních dovedností a praktických zkušeností z provozu tábořiště to jsou zejména „soft skills“ jako umění jednat s lidmi, motivovat skupinu a přizpůsobovat plány stále se měnícím podmínkám. A v neposlední řadě setkání s řadou zajímavých a inspirujících lidí.

Máš také chuť vést ten nejlepší workcamp svého života?