Že občas slýcháte lidi vyprávět o Kanárských ostrovech? Pokaždé uznale kývete hlavou a děláte, že víte, kde leží? Pak je tenhle článek stvořený přímo pro VÁS!
Trpělivost růže přináší
Taky jste si už zažili situaci, kdy jste o něco moc stáli? Věděli jste, že přesně to chcete, po tom toužíte? Měli jste pocit, že tam prostě jít musíte? A pak zničehonic vám něco (nebo někdo!) zkřížilo plány? Pak si rozhodně přečtěte o příběhu dobrovolnice Renaty, která strávila rok na Tenerife jako dobrovolnice.
Renata již dlouho věděla, že chce vyjet na EVS (European Voluntary Service, tedy Evropská dobrovolná služba), proto pravidelně kontrolovala nabídky projektů a posílala životopisy a motivační dopisy, ale pro velký zájem byly její snahy neúspěšné… Po zodpovězení si dvou základních otázek, a to co chce dělat a kde to chce dělat, poslala žádost na 10 měsíční projekt na Tenerife. Růže trpělivosti rostou a Renata byla vybrána!
První krůčky… a ty další
Na předodjezdovém setkání potkala spoustu mladých lidí, kteří se následně rozutekli do všech koutů světa za dobrodružstvím! Plná očekávání a naprostého nadšení Renata vyrazila na Tenerife, jeden ze sedmi Kanárských ostrovů, které, přestože administrativně spadají pod Španělsko, mají geograficky blíž k Západní Sahaře. Na projektu se sešly čtyři holky, dvě z Rakouska, jedna z Itálie a Renata z České republiky. Pracovaly ve waldorfské školce, jejíž koncept představuje způsob alternativní pedagogiky. Waldorfská školka na Tenerife je však silně ovlivněna tamější mentalitou a kulturou, a proto musely čtyři holky z kontinentální Evropy najít svůj vlastní způsob, jak tento model přijmout.
Výhoda EVS na Tenerife?
EVS je skvělou příležitostí k poznávání nové země a místních zvyků. Jak dokládá Renaty zkušenost, během roku stráveného na Kanárech se naučíte mluvit španělsky, i kdyby cokoli, a to nejen díky tomu, že místní lidé na vás téměř jinak nepromluví, ale také díky jazykovému kurzu, který zajišťuje hostitelská organizace. Kromě rodilých „Tenerifanů“ na ostrově žije spousta lidí z Jižní Ameriky, a to z Kolumbie, Venezuely či Peru. Zastoupeny jsou ovšem i evropské národy, zejména Italové a Němci, takže o multikulturní prostředí rozhodně nebyla nouze! A přesto tady nikdo není cizinec, nikdo není místní. Další výhodou Tenerife je úchvatná příroda, která si musí podmanit snad každého. Schválně, když koukáte na fotky, neláká vás hned si sbalit batůžek a vyrazit na jih?
Pár slov na závěr
A co tedy byla EVS pro Renatu? V první řadě obrovská životní zkušenost! Jedinečná šance zažít na vlastní kůži de facto africký způsob života, byť stále v Evropě, a uvědomit si, že školský a zdravotní systém v České republice vlastně funguje! Žít v multikulturním prostředí má své velké výhody. Renatě toto prostředí pomohlo k větší otevřenosti a uvědomění si, že se chce naučit radovat se z každé chvíle a nelámat si hned se vším hlavu.
Každý si ze svého dobrovolnického pobytu vezme, co hledá. Někteří se realizují v pracovní oblasti, jiní naleznou svou ztracenou svobodu, další si ho prostě „jenom“ užije… A co vy, máte teď jasno v tom, co je EVS a co od ní očekávat? 🙂