V první řadě je dobré si zjistit co nejvíc informací o státu i místě, kam jedeš. Ať už jedeš do města, vesnice, nebo jen do přírody, zjisti si, jestli tam budou třeba nějaké oslavy, svátky, atd. To vše může ovlivnit tvůj pobyt, ať už pozitivně, nebo negativně. Chceš se ujistit, že budeš chápat místní kulturu a náturu lidí? Pak se mrkni na historický dokument a nebo si přečti něco o historii země.

Vždycky bys měl*a respektovat kulturu, tradice a náboženství dané destinace. A to jak chováním, tak i oblékáním. Minimálně základy bys měl*a mít zjištěné už předem, ale ani na místě není pozdě. Pokud sis tedy doposud nepřečetl*a o dané kultuře a zvycích, začni žhavit google, nebo si zajdi do místního knihkupectví, kde můžeš najít to, co hledáš.

Místní transport

V minulém článku jsme řešili dopravu do země, teď se mrkneme na místní dopravu.
Využívej hromadnou dopravu.
V některých destinacích je doprava ve městech i v okolí velmi dobře vyřešená. Např. Nizozemí, Německo, Belgie, Francie, Dánsko, Japonsko, Velká Británie, Rakousko nebo Španělsko patří mezi země, které jsou hodnoceny v ohledu dostupnosti hromadné dopravy jako nejlepší.
Věděl*a jsi, že v Lucembursku, které mezi tenhle top výběr patří, můžeš využívat hromadnou dopravu po celém státu úplně zdarma? Není to úžasné? Ušetříš, pomůžeš přírodě a budeš se po cestě moct kochat krásným výhledem, zatímco řídit bude někdo jiný. 🙂

Tip: Po chůzi a jízdě na kole je pro životní prostředí nejšetrnější jízda vlakem, potřebuješ se dostat na ostrov a není po ruce tunel, nebo most? Pak vede loď. 🙂 

Zjisti si jaké jsou další možnosti místní dopravy.
V některých zemích může být nejčastější způsob úplně jiný, např. motorka, dodávka/minibus, nebo sdílené auto. Pokud si nejsi jistý*á, vždycky se zeptej místních na jejich doporučení.
Například v Ugandě existuje appka “Safeboda”, kde si jako na Uberu vyžádáš odvoz motorkou a vidíš tam přesně kolik budeš platit a kdo tě poveze, takže se nemusíš dohadovat o ceně, atd. Pokud nepojedeš sám*sama, nemusí to být problém. Na bodu se za řidiče vejdou až 3 lidi. 

Co když je auto nutnost?
Ano, občas se stává v některých destinacích, že hromadná doprava není dobře vyřešená, či nejede do některých míst vůbec. Pokud to není daleko, můžeš jít pěšky, či využít kolo nebo koloběžku. Pokud je to dál, můžeš se pokusit stopnout auto (na to ale pozor ve více nebezpečných destinacích), nebo využít systém sdílení auta (ať už ho nabízíš ty či jen hledáš spolujízdu). Můžeš využít aplikaci BlaBlaCar nebo se poptat v relevantních Facebookových skupinách.

A co letadlo?
Některé země jsou tak velké, že letadlo může vypadat jako lákavá varianta. Hlavně, pokud v zemi funguje nízkonákladovka, která tě tam hodí občas i za pár stovek. Pamatuj ale, že letadlo je pravděpodobně tou nejhorší variantou v souvislosti s udržitelným cestováním. Především u vzletu a příletu se vylučuje velké množství emisí, částicí a plynů. Pokud to tedy není nezbytně nutné, zkus si vybrat ekologičtější druh cestování. Pokud by ale alternativa byla, že pojedeš sám*a autem velkou vzdálenost, pak je lepší vyrazit do oblak.

Jak se chovat na místě

Pokud jsi si před odjezdem nezjistil*a, jak je to v dané zemi s vodou, je nejvyšší čas! První věc, kterou potřebuješ vědět je, jestli je voda (z kohoutku) v dané zemi a regionu pitná. Pokud ne a nechceš si neustále kupovat balenou vodu, můžeš si ji na ubytování převařit. Když půjdeš na drink do baru nebo restaurace, nedávej si do pití led.

Druhá věc, kterou byl rozhodně měl*a vědět, je situace, se kterou se země potýká v ohledu dostatku/nedostatku vody. To, že by se nemělo vodou plýtvat, ví snad každý. V některých zemích ale budeš muset svoje chování přizpůsobit ještě víc. Nebude stačit vypínat vodu při čištění zubů nebo sprchování. Nejlepší je zjistit si situaci a zeptat se místních, jak to dělají a co doporučují. Chovej se s respektem a šetři vodu a energii, minimálně jako doma.

Co jídlo? Na místě se snaž využívat lokální podniky, obchody nebo trhy. V případě, že uvidíš, že stánek s jídlem na ulici vypadá, že dodržuje hygienické podmínky, neboj se zkusit i “street food”, které je ve většině zemích opravdová lahůdka. Nejen, že ti to přinese jedinečné zážitky a ochutnáš poctivě udělané místní speciality, ale zároveň podpoříš místní komunitu a ekonomiku. Je to výhra pro všechny 🙂 

Ať už budeš na pláži, v parku, nebo v hostelu, či jiném ubytku (doporučení na ubytko najdeš v prvním článku), nezapomeň si s sebou vždycky odnést všechno s čím jsi přišel*la. Co to znamená? Vždycky si s sebou vezmi všechny odpadky, které jsi udělal*a. Pokud kolem sebe uvidíš nějakou lahev, nebo obal, můžeš to vzít taky a pak společně vyhodit. Každé místo na kterém budeš, by mělo vypadat stejně (nebo líp 😀 ), než když jsi tam přišel*la.

Přírodní bohatství je opravdu křehké a jeho rovnováhu naše chování narušuje, nebo dokonce ničí. Než vyrazíš na výlet do přírody, zjisti si, jestli se nebudeš pohybovat v oblasti, kde se musíš držet vyznačených cest, nebo dodržovat jiná nařízení! Možná tě láká vyrazit mimo povolená území, abys “měl*a tu dokonalou fotku na instáč”, ale věř, že tím spácháš spoustu škody. Můžeš narušit unikátní kus přírody, který se formoval stovky, nebo tisíce let!
To samé platí o historických místech a budovách, které už tak trpí nadmírou turistů. Chovej se s respektem, ať si tahle krásná místa mohou užít i další lidé po tobě.

Chceš vidět divoká zvířata?
POZOR!
Spousta míst, které umožňují nějakou formu “safari”, porušuje práva zvířat, ubližují jim, týrají je a trápí. Vždy si na internetu najdi doporučení na etická místa, která se ke zvířatům chovají s respektem. Rozhodně se vyvaruj jízdě na jakémkoliv divokém zvířeti, nebo hlazení či focení s nimi (např. s tygry, lvy). Tato zvířata jsou už od mládí mučena, drsně trénována, v řetězech nebo zdrogována a držena v zajetí celý jejich život. Tyhle druhy “obchodu se zvířaty” jsou v rámci turismu velký problém. 

Chceš poznat jak lidé v zemi opravdu žijí?
Pokud chceš vidět dál za pozlátko hlavního města a turistických atrakcí a opravdu poznat danou zemi, lidi a to, jak žijí, je spousta možností, jak na to.
Můžeš být spontánní a při své cestě se podívat napříkad na Workaway, kde si najdeš někoho, komu pomůžeš výměnou za ubytování a jídlo. Taky se nabízí možnost najít si místní*ho, co tě na pár nocí ubytuje u sebe zadarmo (doporučení v předešlém článku).

Čemu se ale rozhodně doporučujeme vyvarovat je účast na tzv. Slum turismus (občas uvedeno i jako cestovní ruch chudoby).
V některých zemích místní cestovní agentury nabízejí např. jednodenní výlety do nejchudších částí měst, kde si turisté fotí lidi, kteří tu žijí v různých situacích a fotky mají pak jako “zajímavost/trofej”. V nejhorším případě je sdílejí na sociálních sítích.
V tomhle kontroverzním odvětví turismu se zcela vytratil jakýkoliv druh vzájemného lidského respektu, navíc sdílení těchto fotografií pouze podporuje negativní stereotypy a nepodává objektivní obrázek o životě v dané zemi. Nikomu z nás by se nelíbilo, kdyby byli vyfoceni*y  v nepříjemné situaci a ještě by se fotka nasdílela dalším lidem…

Chceš dovézt dárek pro kamarády*ky, nebo rodinu? Koupit si sobě něco co ti tvojí cestu bude připomínat? Zkus jít místo do komerčního obchodu se suvenýry na trhy, nebo do obchůdku, kde se prodává lokálně vyrobené zboží (tašky, potraviny, atd.). Nejen, že koupí přispěješ na nějaký skvělý projekt, a finance zůstanou v místě, ale tyhle dárky udělají vždy větší radost – protože je dvojitá – potěší a mají smysl. 🙂 

Slow travel

Když se bavíme o udržitelném cestování a o tom, jak poznat lépe zemi, lidi i kulturu, musíme zmínit slow travel. Tento typ cestování klade důraz na spojení s místními, a hlásá myšlenku, že výlet má vzdělávat a emocionálně spojovat s prostředím. To vše samozřejmě s udržitelností a myšlenkou na životní prostředí. Hezké, že? 

V rámci slow travel máš super šanci navázat přátelství s místními, kteří tě třeba i ubytují a ukážou místa, o kterých ví pouze oni. Taky ti doporučí svoje oblíbené podniky, kavárny, bary či restaurace. Nebo tě můžou vzít na farmářské trhy nebo akce o kterých by ses jinak ani nedozvěděl*a! 

Při slow travelingu toho mnohem víc objevíš, protože máš na vše víc času, nejen pár dní, či týden strávený tím, že se v rychlosti budeš snažit vidět „všechno“. Za nás s tímto konceptem v podstatě souvisí všechna doporučení, která jsme v tomhle i předchozím článku napsali. Pokud ti, ale slow travel časově úplně nevyhovuje, jelikož jeho “základem” je předpoklad, že máš na cestování hodně času a prostoru, máme pro tebe finální tip.

Workcampy

Tím, že do svojí vysněné destinace vyrazíš workcampovat máš garantováno, že budeš bydlet jako místní a budeš v přímém spojení s tamní komunitou. Workcampy zpravidla trvají 1-3 týdny a během nich pomáháš prospěšnou prací tamní komunitě, navzájem se učíte a vyměňujete si zkušenosti a zážitky. U toho máš taky čas na cestování a objevování dané země, místní kultury, zvyků a celkově života.

Podívej se do INEXí databáze na nabídku workcampů a zažij netradiční možnost cestování.

Jak se na cestu připravit a zabalit udržitelně? Zjistíš tady.👇