Scroll to top

Workcampy v České republice

Láká tě více dobrovolnictví v České republice? Workcampu se můžeš účastnit, vést ho nebo ho dokonce organizovat.

Co jsou workcampy?

Workcamp je 1 až 3 týdny trvající dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele skupinka dobrovolníků. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především tvoje motivace.

Workcampy vycházejí z potřeb v dané lokalitě a vznikají vždy ve spolupráci INEXu s místními partnery. Součástí projektů je nejen dobrovolnická práce, ale i společné aktivity dobrovolníků a místní veřejnosti. Workcampy také nabízí příležitost ke vzdělávání se v daném tématu projektu, poznávání regionu i seznámení s konkrétní neziskovkou nebo obcí a její činností. Podporujeme převážně projekty zaměřené na komunitní rozvoj, obnovu památek, sociální projekty a ekologické projekty.

Jaké máme zkušenosti?

Workcampy ve světě

V roce 2020 to bylo přesně 100 let od doby, kdy proběhl první workcamp. Samotná myšlenka se zrodila v hlavě švýcarského inženýra a pacifisty Pierra Cérésola. Ten zorganizoval mezinárodní projekt nedaleko francouzského města Verdun v roce 1920 s dobrovolníky z Francie, Švýcarska, Anglie a Německa. Vzhledem k tomu, že to bylo jen pár měsíců od konce první světové války, byla jeho myšlenka a snaha velmi odvážný krok směrem k harmonizaci a obnovovaní napjatých vztahů té doby. Dodnes workcampy slouží jako nástroj pro vzájemné porozumění, mír a soudržnost přesahující hranice jednotlivých států. Zaměření workcampů mají dnes nejrůznější charakter – ochrana přírody, komunitní rozvoj nebo třeba oprava památek.

Workcampy v Česku

A INEX slaví kulaté výročí právě letos. Slavíme třicítku. Po revoluci se otevřely hranice a nejen cestování, ale i mezinárodní dobrovolnictví přestalo být jen snem a začalo být realitou. V roce 1994 jsme se stali členy celoevropské sítě dobrovolnických organizací a INEX tak začal vysílat dobrovolníky a dobrovolnice do zahraničí a zároveň začal pořádat s lokálními partnery workcampy v Česku. Tehdy byli „dobrouši“ označování za dobrodruhy, blázny a snílky. Dnes má i u nás dobrovolnictví pevnou pozici. Pokud něco situace kolem COVIDu-19 ukázala, tak je to fakt, že Čechům a Češkám není dobrovolnictví cizí a v těžké chvíli dokážou podat pomocnou ruku. Pevně věříme, že jsme se na tom svou měrou podíleli i my.

Jak se zapojit?

Blog