Jsou tomu dva roky, co jsem se ještě v době studií rozhodla přihlásit na workcamp v Česku a vyjela jsem jako dobrovolník do malebného městečka Horní Maršov. Zkušenost s dobrovolnictvím jsem již měla. A tentokrát jsem mohla jet jako účastník a přitom lépe poznat práci vedoucích. Díky účasti jsem byla svědkem toho, jak probíhá domluva mezi místním partnerem a vedoucími a jak se organizují jednotlivé aktivity a práce. Mohla jsem pomáhat s překladem a také se vydat do ulic a propagovat setkání zahraničních dobrovolníků s místními občany. Protože jsem již měla zkušenost se zahraničním projektem v Maďarsku, mé očekávání byli střídmé. O to větší pak bylo mé překvapení, jak perfektně, ačkoliv už samotný popis leccos napovídal, byl celý projekt od ubytování až po volný čas zajištěn.
Horní Maršov je nádherné místo, na které mám dnes spoustu hezkých vzpomínek a kdykoliv jen projíždím kolem, po cestě do Pece pod Sněžkou, vzpomínky se vrací.
Naše práce probíhala v místním ekologickém centru DOTEK, ve kterém jsme potkali partu přátelských lidí a ochutnali báječné jídlo. Naši skupinu, vedenou dvěma českými vedoucími, tvořili dobrovolníci z univerzity ve Wallesu, Korejka, Francouz, Bulharka, Španělka a dvě Turecké účastnice. Velšané, přestože pro ně byla angličtina mateřským jazykem, byli velmi trpěliví v komunikaci s ostatními a dokázali nás obohatit svou slovní zásobou. Na obrázku níže je část skupinky zapojená do práce.
Společně jsme se podíleli na přípravě ekologického centra na zimu a zvelebení zahrádky. Navázali jsme na práci dobrovolníků z předchozích let, kteří začali stavbu chodníčku z přírodních materiálů. Naše práce byla dobře vyvážená volným časem. Majitel kozího stáda Honza, který se odstěhoval do Maršova z Prahy, se s námi sblížil a naučil nás, jak kozy dojit. Kdo se nebál, mohl čerstvé mléko rovnou ochutnat.
Foto: Lekce dojení s Honzou
Během 14 dní jsme si udělali společně hned několik pěkných výletů. Nejvíc u nás zabodoval dvoudenní výlet na horu Sněžku, s přespáním v horské chatě. Ačkoliv počasí se ze slunečného přeměnilo hned druhý den do husté mlhy, dostat se na nejvyšší vrchol ČR byl pro zahraniční účastníky velký zážitek. A nutno přiznat, že i já jsem se tam podívala díky tomu poprvé.
Pokud jsme zrovna neštípali dříví, nestavěli chodník nebo se neprocházeli po okolí, trávili jsme čas na ubytování hraním her. Ubytování nám poskytla místní škola, ze které jsme to měli jen kousek do ekocentra. Jeden večer byl věnován ekologické tématice a jiný zase ochutnávce pokrmů z krajin všech účastníků, spojené s prezentací.
Workcamp utekl velmi rychle a po této zkušenosti musím říct, že workcamp není čím vzdálenější, tím lepší, ale i takový, který se nachází jen několik kilometrů od vašeho města, vás může obohatit a příjemně překvapit. Před účastí byl pro mne Horní Maršov jen část České Republiky, v Krkonoších, dnes už je to srdcová záležitost a jeho návštěvu, či účast na tamním projektu, můžu vřele doporučit. Místní workcamp je skvělou volbou pro ty, co se ještě necítí na to, strávit 14 dní v zahraničí, ale rádi by si vyzkoušeli dobrovolnictví nejdříve „doma“, nebo se stali vedoucími.
Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcampu? Staň se vedoucím nebo dobrovolníkem na workcampu v Česku!