V době koronavirové nás média zásobují zprávami o epidemii a na nic jiného tak nějak nezbývá prostor. Přitom v roce 2019 byla právě ochrana přírody mimořádně diskutovaným tématem. Zvláště pak po emotivním projevu mladé švédské aktivistky Grety Thunbeg na půdě OSN se toto téma dostalo i do běžných debat „u piva“. Ne každý souhlasil se způsobem, jakým Greta zpražila světové lídry a jejich prázdné sliby. Nicméně téma bylo konečně na stole.
Pak ale vypukla pandemie a svět zachvátila panika. Jakoby neexistovalo jiné téma, jiná hrozba. „Musíme zploštit křivku“ shoduje se většina vlád. To dává smysl. Nemocnice jsou přehlcené a je potřeba rozložit pacienty do delšího časového období. Jednoduchá logika, jednoduchá rétorika. Pak je tu ale ještě jedna křivka, která by si zasloužila zploštění. Křivka zvyšování teploty Země.
Planeta Země a její klima má tu smůlu, že nepůsobí dostatečně urgentně. Zůstaňme ale optimističtí. Povědomí o klimatu se zvyšuje. A třeba nás koronavirová krize naučí řešit problémy dříve, než bude pozdě. Nejpodstatnější změny musí přijít svrchu – od lídrů zemí a velkých korporací. Každý z nás ale může přispět troškou do mlýna – poctivým tříděním odpadu, využíváním ekologicky přívětivějších dopravních prostředků nebo účastí na environmentálních projektech. Workcampy zaměřené na ochranu přírody probíhají obvykle po celém světě. Letos budou pro české dobrovolnictvo takové workcampy připraveny v České republice.
Mezi nimi bude kupříkladu projekt budování eko-vesnice v Jeseníkách, workcamp v překrásných adršpašských skalách zaměřený na šíření povědomí o ekologických tématech a občanskou aktivizaci nebo populární digitálně detoxikační Back to Nature (pro jednotlivce i celé rodiny).
Chceš být součástí řešení a přispět k o ochraně přírody?