Campleading Adventure - vedoucím workcampu v ČR i v Německu

Chceš se dozvědět víc o dobrodružstvích, která čekají na vedoucí workcampů? A taky jak se vedoucím stát? V ČR nebo zahraničí, protože český rybníček je na tebe moc malý? Odpovědi na všechny otázky ti dají Elianne a Jonáš – naši zkušení workcampoví vedoucí. Akce bude v angličtině.

Jonas klimes bopfingen hand made
Img 4997
Img 4655

When

29. listopadu 2017, od 19h

Where

INEX – sdružení dobrovolných aktivit, Varšavská 30, Praha – 4. patro

Programme

During this evening Elianne and Jonáš will share their campleader experiences. Elianne is a Dutch girl, who during her one year in the Czech Republic decided to become a campleader. She led her first camp this year in an elderly home in Prague. Jonáš was three times a campleader in the Czech Republic and this summer he lead a camp in Germany. Besides that he helps with the trainings for campleaders.

Elianne will talk about what made her decide to become a campleader, how she experienced the campleader training, how it was to lead a camp at an elderly home and how this experience as an campleader was different from being just a volunteer.

Jonáš will talk about how they built a house in Celtic style in the small town of Bopfingen to show tourists how the Celts may have lived in this area, how you can became a campleader abroad, what is different from leading a workcamp in the Czech Republic and he will share some tips how to lead a group of volunteers.

After the presentation there will be a discussion in a nearby pub :)

Check out the Facebook event here.

Novinky