Evropská dobrovolná služba ti rozšíří obzory aneb Osobní zkušenost z Rakouska

Během ‪EVS (European Voluntary Service) můžeš objevit svou zapomenutou vášeň, která dá tvému životu jiný rozměr. Naše dobrovolnice Martina Lucaniková si během své EVS uvědomila, jakým směrem by se v budoucnosti ráda vydala. Zkus to jako ona a vyjeď s INEX-SDA na EVS!

Dscf0053
Dscf0046
Dscf0048
Martina vypráví…

Od začátku jsem v rámci EVS chtěla do Rakouska a jiná země pro mě nepřipadala v úvahu. Vím, že se doporučuje podat přihlášky na více projektů, do více více zemí, ale pro mě byla jediná možná volba Rakousko. Po nějaké době, kterou jsem tu ještě před EVS strávila, jsem věděla, že pokud chci někde rok dobrovolničit, tak právě tady. Myslím, že za tímhle poblouzněním stojí ty jejich nádherné hory!

Můj rok v rakouské školce

Když jsem pak na stránkách INEX-SDA našla možnost strávit rok jako dobrovolník ve školce v Leondingu, neváhala jsem a poslala přihlášku. Až ji budete vyplňovat, jedna rada předem, piště stručně, výstižně a ukažte, že opravdu máte motivaci pracovat jako dobrovolník. Nejde ani tak o zkušenosti, jazyk apod., ale opravdu o to, aby si, až si váš motivační dopis lidé z přijímací organizace přečtou, řekli: „Jo ta/ten to fakt chce!“. U mě proces schvalování probíhal vcelku rychle. Fajn bylo, že zcela bezproblémově probíhala komunikace mezi všemi zúčastněnými.

Svět sám pro sebe

St. Isidor je malinkatá vesnička, která je uzpůsobena pro život postiženým lidem. Je tu školka, družina, škola, chráněné bydlení, různé druhy terapií, kostel, zelinářství… Prostě takový malý svět sám pro sebe. Jsem tu ještě s jednou holčinou. Obě máme svůj byt, takže i pro ty, kteří mají rádi svůj klid, je to super. V práci jsme od pondělí do čtvrtka a pátek je volný. Já jsem vždy dopoledne ve školce a odpoledne v družině. V práci jsou moc fajn lidi, na kterých je vidět, že je jejich práce baví, a to dokáže člověka vždy dobít energií.

Tohle je směr, kterým se vydám!

Ve školce jsem v integrační skupině, což znamená, že sem patří jak zdravé děti, tak děti s postižením. V družině už jsou pak jen děti s postižením. Musím říct, že tady je mi to bližší. Asi proto, že je tu menší skupina dětí a nějak je mi i bližší pracovat s dětmi s postižením, u kterých mám větší pocit smysluplnosti práce a kde se můžu pořád něco učit. Navíc je hezké přijít do práce a cítit se tu uvolněně a bez nějakého zbytečného stresu. Díky této práci jsem si uvědomila, že přesně tohle je směr, kterým se chci dále ubírat. Minimálně je to praxe k nezaplacení a obrovské plus do životopisu.

Práce i zábava

Po práci je spousta možností, jak trávit volný čas. Můžete vyrazit do přírody. Navštěvovat jazykový kurz, který je hrazen hostitelskou organizací. Sportem. Záleží na každém, co je mu blízké. Ale ať si vzpomenete na cokoliv, Kerstin (mentorka) nebo Susanne (koordinátorka projektu v Rakousku) se vám vždy budou snažit vaše přání splnit.

Jedna věc, která dobrovolníka limituje, jsou peníze. 380 euro přeci jen v Rakousku na žití není moc. Máte hrazené ubytování, jídlo, pojištění, cestu tam i zpět, jazykový kurz a možná ještě něco, na co jsem si teď nevzpomněla :) Ale na druhou stranu, když si pak chcete udělat nějaký větší výlet apod., musíte počítat. Ale abych byla férová, na to, že jsem tu jako dobrovolník a ne jako zaměstnanec, to není špatné.

Otřepané klišé? Ne, jen fakt

Je to tak trochu otřepané klišé, ale pobyt tady je výborná zkušenost a já jsem vděčná, že jsem příležitost být tady dostala. Je to zkušenost, která mě učí pracovat s postiženými, ale taky sama se sebou, pomáhá mi v růstu a seberozvoji. A to je opravdu k nezaplacení. Jestli chcete strávit rok v zahraničí, naučit se němčinu a máte rádi krásnou přírodu, zkuste to. Jasně že i tady jsou chvíle “dobrý a blbý”, ale ty dobré převažují! Nečekejte nic závratného, nedělejte si dopředu žádnou představu a prostě se nechte mile překvapit…

Autorka: Martina Lucaniková

Mohlo by tě zajímat:

Co je to EVS?
Aktuální volné EVS projekty
Video našich dobrovolnic v INEX-SDA
EVS na Tenerefie aneb Další pohled na věc

Novinky